Semi-Automatic Round Bottle Labeler SBM-LM50A
up
Only 924,
Per today 3
China
ShineBen Machinery Co., Ltd.
Characteristics
Capacity/min. pcs/min50
Container typevials, bottles
Type of labelingline
Description
The Labeler labels PET, plastic, glass, and metal bottles. Speed 25-50 pcs/min, accuracy ±0.5mm, bottle diameter 10-150mm, label width 8-150mm, length 15-315mm. Features sensor or foot pedal control, stainless steel construction, and fault stop function. Power 120W, 220V 50Hz. Machine dimensions 650x450x450mm, weight 25kg. Suitable for pharmaceutical, cosmetic, and food industries. Can achieve circumferential and non-position labeling. Compact and easy to operate.